یادداشت‌ها

اندام ایده‌آل چیست؟

یکی از پدیده‌های قرن اخیر و پس از انقلاب رسانه، پر رنگ شدن نوعی از هنجارهای فردی و روانی است.

یکی از این موارد «تصور از خویشتن» یا Body Image نام دارد. «تصور از خویشتن» به بیان ساده تعریفی است که شخص از ظاهر، اندام و جدابیت بصری خودش دارد. این تعریف و تصور بر اساس تجربیات فرد، شخصیت، فرهنگ و دین است و می‌تواند به شدت تحت تاثیر اطرافیان و همچنین رسانه باشد.

در این بحث دو نکته قابل توجه است:

  • تصویر فرد از خودش چقدر درست باشد.
  • یک تصویر ایده‌آل از نظر آن فرد چه چیزی باشد.

در بخش اول مشکلاتی وجود دارد زیرا به ندرت افراد تصور درستی از خودشان دارند. بسیاری خودشان را زشت یا بیش از حد زیبا می‌پندارند، اما مشکل اصلی در ظهور و بروز «موجوداتی به ظاهر ایده‌آل» در رسانه است که باعث شده درصد بالایی از افراد خودشان را به شدت زشت احساس کنند. بدنهای عضلانی، قد بلند و موهای پرپشت برای مردان؛ و زنانِ بلندقد و بسیار لاغر، با صورت استخوانی، بینی کوچک، سینه‌های درشت و پوست بدون اشکال به عنوان ایده‌آل در جوامع امروزی به شدت مورد توجه هستند و به عنوان عیار برای رسیدن به ایده‌آل دیده می‌شوند.

مطالعات فراوانی در این مورد صورت گرفته که نشان می‌دهد درصد بالای بیماری‌های روانی و جسمی طی دهه‌های اخیر ناشی از ایده‌آل نادرست است. بیماری‌های جدی از قبیل «بی‌اشتهایی عصبی»، مصرف بی‌رویه قرص‌های خطرناک لاغری یا چاقی، رشد روز افزون عمل‌های زیبایی، ورزش به قصد زیبایی و نه سلامتی (بدن‌سازی‌های وابسته به قرص و تزریق) از این دسته هستند. منابع را اینجا ببینید (یک ، دو‌ ، سه ، چهار)

این مشکلات وقتی جدی و جدی‌تر می‌شود که تصور نادرستی از خویشتن توسط والدین و بزرگترها به کودکان (به خصوص دختران) به شکل اجباری خورانده شود. مطالعات نشان می‌دهد که یکی از دلایل بروز آن تصور نادرست والدین از کودک ایده‌آل و زیبا و همچنین شرایط بازار و رسانه است. وقتی در رسانه و تبلیغات مرتب از کودکان زیبا و خوش‌اندام استفاده می‌شود و لباس‌فروشی‌ها و بوتیک‌ها برای یک دختر بچه (به عنوان مثال ۱۲ساله) سایز مشخصی ارائه می‌کنند، تمام تلاش والدین و کودک به شکلی منعطف خواهد شد تا به ابعاد ایده‌آل برسند.

بهتر است بدانیم که دنیای مُد و مدل‌ها یک مجوعه از شغل و تجارت هستند و هیچ ربطی به انسان ایده‌آل ندارند. یک وبسایت مدتی‌ست از زنان سراسر جهان خواسته تا با عضویت، وارد کردن مشحصات سن و سایز بدن و آپلود کردن عکسشان نشان دهند که زنان جهان چه اندامی دارند. حدود بیست و پنج هزار عکس موجود در این وبسایت به هر زنی این امکان را می‌دهد تا بداند که زنان دیگر دنیا با سن و قد او چه اندامی دارند.

همچنین بد نیست بدانید که مشاهیر دنیای موسیقی و سینما هم با همان کلک مشهور فتوشاپ روی جلد مجلات و وبسایت‌ها می‌روند و لزوماً مانکن‌هایی که در تصاویر دیده‌ می‌شوند نیستند.

ویدئوی جذابی نیز نیز در همین مورد ساخته شده است که می‌توانید اینجا ببینید.

زیبایی ظاهر هم بخشی از خوب بودن است، اما یاد بگیریم که مدل‌ها و سلبریتی‌ها واقعی نیستند، ماییم که واقعی هستیم.