یادداشت‌ها

برای کمک به فرد قربانی اسیدپاشی چه باید کرد؟

برای کمک به فردی که قربانی اسید پاشی شده یا به اشتباه در حین کار با اسید دچار سوختگی شده، چه باید کرد؟

  • ابتدا باید افراد دیگری که در صحنه هستند با حفظ آرامش به فرد کمک کنند.
  • افرادی که به یاری مصدوم می‌شتابند باید بیشتر از هر چیز مراقب ایمنی خود باشند و از امنیت محل، عدم وقوع مجدد اسیدپاشی یا خطرات دیگر اطمینان حاصل کرده و سپس به یاری مصدوم بروند.
  • هرگز نباید با دستان بدون دستکش یا پوشیده نشده به اسید دست زد، چرا که باعث سوختگی در فرد امدادگر هم خواهد شد.
  • از آنجایی که فرد آسیب دیده ممکن است وحشت زده و یا در شوک باشد، باید افراد او را بگیرند و در ابتدا سعی کنند اسید را به آرامی از روی بدن بشویند و سپس با دور کردن مصدوم از محل حادثه لباس‌ها، جواهرات و هر چیزی که آلوده به اسید شده را از تن مصدوم خارج کرده و بدن فرد را با آب سالم روان به مدت چند دقیقه بشویند. توجه کنید که اگر لباس به تن مصدوم چسبیده بود به هیچ عنوان سعی در جداسازی آن نکنید، چرا که باعث آسیب بیشتر خواهد شد.
  • باید توجه داشت برخی از اسیدها مثل اسید سولفوریک با آب واکنش گرمازا ایجاد می‌کنند و اگر شما فقط به ریختن مقدار کمی آب بسنده کنید، نه تنها اسید از روی بدن پاک نمی‌شود بلکه آسیب بیشتری به فرد می‌رساند. در این مورد باید علاوه بر استفاده از آب روان خنک از یک محلول صابونی که دارای خاصیت قلیایی است، برای پاک کردن اسید از روی  نواحی که سوختگی عمیق ندارند، استفاده کنید.
  • مسئله مهم دیگر چشم‌ها هستند. اگر فردی دچار سانحه از ناحیه صورت شده، ابتدا چشم‌ها را به مدت طولانی (مثلاً ۲۰دقیقه یا بیشتر) با آب روان پاکیزه بشویید. دقت کنید که شستشو با آب روان باید به آرامی انجام شود و استفاده از جریان آب پرفشار آسیب زننده است.
  • بعد از تمامی این اقدامات مصدوم باید سریعا به بیمارستان منتقل شود. در این انتقال نباید از وسیله نقلیه‌ای که آلوده است استفاده کرد. متاسفانه در ماجرای اسیدپاشی در اصفهان فرد را با ماشین آلوده به اسید به بیمارستان رساندند و باعث سوختگی بیشتر در نواحی مختلف بدن او شدند. زمانی که فرد را به بیمارستان می‌برید اگر ظرف اسید در دسترس است، آن‌را به همراه بیمار به بیمارستان ببرید یا اگر ظرف در اختیارتان نیست، باقی مانده لباس‌ها را به همراه ببرید، چرا که شناسایی نوع اسید برای استراتژی های درمانی بسیار مهم است. تمامی اقدامات گفته شده باید به صورت استریل انجام شود و مصدوم بعد از رسیدن به بیمارستان باید سریعاً واکسن کزاز دریافت کند.