یادداشت‌ها

ماجرای لباس تیم ملی فوتبال ایران یا کلاه برداری در حد تیم ملی!

ماجرای لباس تیم ملی را می‌توان «کلاه‌برداری در حد تیم ملی» دانست!

لباس تیم ملی فوتبال ایران حواشی فراوانی داشت. این لباس که به ادعای نمایندگی آل‌اشپورت آلمان برای بازیکنان ایران با استاندارد جهانی تولید شده، چنان بازتاب گسترده‌ای در جهان یافت که ابتدا مدیران آلمانی آن را وادار به واکنش کرد، مدیران این شرکت هفته پیش اعلام کردند که طبق مفاد و استانداردهای لازم لباس تهیه کرده‌اند و تعداد و کیفیت لباس‌ها بسیار خوب است.

اعتراض‌های بازیکنان حرفه‌ای و لژیونرهای تیم ملی که همه کیفیت لباس خوب را می‌شناختند ادامه داشت تا عاقبت مدیران آل‌اشپورت به شکل سرزده به اردوی تیم در اتریش مراجعه کردند و با واقعیت تلخ مواجه شدند. لباس‌های بازیکنان اصلاً مطابق استانداردهای جهانی نبود. مراجعه کننندگان مقداری لباس و گرم‌کن در اختیار بازیکنان قرار داده و تعهد کردند در اولین فرصت لباس مناسب را ارسال کنند. ماجرا را از اینجا بخوانید.

مدیران این شرکت لوازم ورزشی آلمانی پس از خروج از محل اردو پرده از ماجرا برداشتند، لباس‌ها دارای مارک این شرکت، اما تقلبی‌ست. آنها اشاره کردند که لباس‌هایی که در اختیار بازیکنان قرار گرفته اصلاً تولید آنها نیست و مشخص نیست مشکل از کجا ناشی شده.

وبسایت الف نوشت: «شرکت روماریو اشپرت حالا باید پاسخگوی این موضوع باشد که چگونه لباس های غیر اصل که تولید شرکت آل اشپرت نیست را تحویل تیم ملی داده. از طرفی جعفری مدیر شرکت روماریو اشپرت (نماینده آل‌اشپورت در ایران) در تماس با خبرنگار خبرلایو گفت: از این موضوع اطلاعی ندارم و ممکن است این یک سوء تفاهم باشد.»

مشخص نیست چگونه «سوءتفاهم» میان نمایندگی یک برند بین‌المللی و مسئول خرید لباس تیم ملی باعث شده که لباس تقلبی، با کیفیت، رنگ و طرح نامناسب به بازیکنان داده و باعث آبروریزی در سطح بین‌المللی شوند.

پیش از این نیز ادعا شده بود که لباس تیم ملی ایران با طرح یوزپلنگ ایرانی و به منظور حمایت از این گونه نادر ارائه شده است. برای نمونه ببینید:

  • پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران:پیراهن تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی با نماد یوزپلنگ آسیایی رونمایی شد.
  • مراسم رونمایی از پیراهن تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل

اما گرافیست‌های متعددی معتقدند طرح یوزپلنگ فوق توسط طراح و گرافیست کشیده نشده و اصلاً یوزپلنگ ایرانی هم نیست. گویا این طرح فقط از اینترنت دانلود و روی لباس‌ها چاپ شده است. این ماجرا غیر از بازتاب خجالت‌آور جهانی، ممکن است به علت عدم رعایت کپی‌رایت باعث جریمه‌هایی برای تیم ملی و فوتبال کشور شود. لینک ۱ ، لینک ۲